STPS5L60S SMC (DO-214AB) IC Diode Transistor Voltage 60V Surface Mount
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : SAIKELI
Model Number : STPS5L60S
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 5000
Delivery Time : 3-4works day
Packaging Details : Reel/Tube/Tray/Box
Catalog : Schottky diode
Forward voltage drop (Vf) : 520mV@5A
DC reverse withstand voltage (Vr) : 60V
Operating temperature range : 0°C ~ 125°C
Mounting Type : standard, Surface Mount
Packing : Reel/Tube/Tray/Box
Quality : 100% tested ok
Type : integrated circuit
Installation type : through-hole
Average rectification current (Io) : 5A
Contact Now
STPS5L60S SMC(DO-214AB) Schottky diode>60V 5A 520mV@5A
Description
Power Schottky rectifier suited for switch mode
power supplies and high frequency inverters.
This device is intended for use in low voltage
output for small battery chargers and consumer
SMPS such as DVD and set-top box.
Shipping:
1, We can shipping all over the world by DHL, UPS, FEdex, TNT and EMS.
The packaging is very safe and strong. Please nitfy me you have any special needs
2, It will take around 3-5 days to reach your hands.
Product Type & condition:
So please consult the stock situation when you inquire.
Buyer Reading:
1. Please confirm receipt of products if the items you received,
Pre-sales service :
1. Our team design and make solutions based on different requirements from different customers.
2. We provide 24-hours service,and every message you quote inquiry will be replied within 12 hours
Specification
Features
• Negligible switching losses
• Low forward voltage drop for higher efficiency
• Low thermal resistance
• Avalanche capability specified
FAQ:
Q1. What is the order process?
your confrmation. After we received the payment, we began processing the order.
Q2. How do I place an order?
A: You can contact us by email to find out your order details or place an order online.
Q3. How do I pay you?
A: After confirming our PI, we will ask you to pay.
Q4. How is your delivery time?
A: Under normal circumstances, the goods will be shipped within 3-5 working days after receiving the
payment, and finally depends on the order quantity.
Q5. Do you test all the goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
Product Tags:
STPS5L60S IC Diode Transistor
Surface Mount IC Diode Transistor
Wholesale STPS5L60S SMC (DO-214AB) IC Diode Transistor Voltage 60V Surface Mount from china suppliers
STPS5L60S SMC (DO-214AB) IC Diode Transistor Voltage 60V Surface Mount Images