LK112M80TR IC Diode Transistor SOT-23-5 Linear Voltage Stabilizer
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : SAIKELI
Model Number : L7815CV-DG
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 5000
Delivery Time : 3-4works day
Packaging Details : Reel/Tube/Tray/Box
Catalog : Linear voltage stabilizer (LDO)
type of output : regular
Output polarity : straight
Output current : 150 mA
Operating temperature range : 0°C ~ 125°C
Mounting Type : standard, Surface Mount
Packing : Reel/Tube/Tray/Box
Quality : 100% tested ok
Type : integrated circuit
Installation type : through-hole
Low-dropout voltage : (350 mV at IOUT = 150 mA)
Very low quiescent current : – 0.1 µA in OFF mode and max. 250 µA in
Contact Now
LK112M80TR SOT-23-5 Linear voltage stabilizer (LDO)
Description
The LK112 is a low-dropout linear regulator with a
built-in electronic switch. The internal switch can
be controlled by TTL or CMOS logic levels. The
device is on-state when the control pin is pulled to
a logic high level. An external capacitor can be
connected to the noise bypass pin to reduce the
output noise level to 30 µVrms. An internal PNP
pass transistor is used to achieve a low-dropout
voltage. The LK112 has a very low quiescent
current in on mode while in off mode Iq is reduced
below 100 nA max. The internal thermal
shutdown circuitry limits the junction temperature
below 150 °C. Load current is internally monitored
and the device shuts down in the presence of a
short-circuit or overcurrent condition on the
output.
Specification
Shipping:
1, We can shipping all over the world by DHL, UPS, FEdex, TNT and EMS.
The packaging is very safe and strong. Please nitfy me you have any special needs
2, It will take around 3-5 days to reach your hands.
Product Type & condition:
So please consult the stock situation when you inquire.
Buyer Reading:
1. Please confirm receipt of products if the items you received,
Pre-sales service :
1. Our team design and make solutions based on different requirements from different customers.
2. We provide 24-hours service,and every message you quote inquiry will be replied within 12 hours
Specification
Features
• Output current up to 150 mA
• Low-dropout voltage (350 mV at IOUT = 150
mA)
• Very low quiescent current:
– 0.1 µA in OFF mode and max. 250 µA in
ON mode at IOUT = 0 mA
• Low output noise:
– typ. 30 µV at IOUT = 60 mA and 10 Hz < f <
80 kHz
• Wide range of output voltages
Internal current and thermal limit
• Operative input voltage from:
– VOUT + 0.5 to 14 V (for VOUT > 2 V) or from
2.5 V to 14 V (for VOUT < 2 V
FAQ:
Q1. What is the order process?
your confrmation. After we received the payment, we began processing the order.
Q2. How do I place an order?
A: You can contact us by email to find out your order details or place an order online.
Q3. How do I pay you?
A: After confirming our PI, we will ask you to pay.
Q4. How is your delivery time?
A: Under normal circumstances, the goods will be shipped within 3-5 working days after receiving the
payment, and finally depends on the order quantity.
Q5. Do you test all the goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.