SMP100LC-35 IC Diode Transistor SMB Transient Suppression Diode
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : SAIKELI
Model Number : SMP100LC-35
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 5000
Delivery Time : 3-4works day
Packaging Details : Reel/Tube/Tray/Box
Catalog : Transient suppression diode (TVS)
Bidirectional crowbar protection : Voltage range from 8 V to 400 V
Low leakage current : IR = 2 µA max
Operating temperature range : 0°C ~ 125°C
Mounting Type : standard, Surface Mount
Packing : Reel/Tube/Tray/Box
Quality : 100% tested ok
Type : integrated circuit
Installation type : through-hole
Holding current : IH = 150 mA min.
Contact Now
SMP100LC-35 SMB Transient Suppression Diode (TVS) SMP100LC-35
SMP100LC-35
Description
The SMP100LC is a series of low capacitance
transient surge arrestors designed for the
protection of high data rate communication
equipment. The low capacitance of the devices
avoids any distortion of the signal and is
compatible with digital transmission line cards
(xDSL, ISDN...).
SMP100LC series tested and confirmed
compatible with Cooper Bussmann Telecom
Circuit Protector TCP 1.25A.
The SMP100LC-xxx with the fuse TCP1.25A or
TCP2A is compliant with Telcordia GR1089
(lightning and AC power fault tests),
ITU-T K20/K21 (lightning and AC power fault
tests), TIA/EIA-IS-968 (formerly FCC Part 68
lightning tests), and UL60950 (AC power fault
tests). The use of the TCP1.25A allows the
SMP100LC-xxx to be safe for the 2nd level (B
criteria) AC power fault tests.
Shipping:
1, We can shipping all over the world by DHL, UPS, FEdex, TNT and EMS.
The packaging is very safe and strong. Please nitfy me you have any special needs
2, It will take around 3-5 days to reach your hands.
Product Type & condition:
So please consult the stock situation when you inquire.
Buyer Reading:
1. Please confirm receipt of products if the items you received,
Pre-sales service :
1. Our team design and make solutions based on different requirements from different customers.
2. We provide 24-hours service,and every message you quote inquiry will be replied within 12 hours
Specification
Features
■ Bidirectional crowbar protection
■ Voltage range from 8 V to 400 V
■ Low capacitance from 20 pF to 45 pF @ 2 V
■ Repetitive peak pulse current:
IPP = 100 A (10/1000 µs)
FAQ:
Q1. What is the order process?
your confrmation. After we received the payment, we began processing the order.
Q2. How do I place an order?
A: You can contact us by email to find out your order details or place an order online.
Q3. How do I pay you?
A: After confirming our PI, we will ask you to pay.
Q4. How is your delivery time?
A: Under normal circumstances, the goods will be shipped within 3-5 working days after receiving the
payment, and finally depends on the order quantity.
Q5. Do you test all the goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.